

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14 mm |
| Width | 14 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 100 |
| Height | 1.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 100 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, I²S, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 66 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | DMA, I²C, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Number of ADC Channels | 2 |
| Max Frequency | 100 MHz |
| RAM Size | 128 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of Programmable I/O | 66 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 15 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 5 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 1.71 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 16 bit |
| Max Clock Frequency | 100 MHz |
Stock: 1243
Distributors
pcbx
Unit Price$9.60599
Ext.Price$9.60599
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.60599 | $9.60599 |
| 10 | $5.88277 | $58.82770 |
| 25 | $5.87593 | $146.89825 |
| 50 | $5.87423 | $293.71150 |
| 100 | $5.87253 | $587.25300 |
| 300 | $5.87083 | $1761.24900 |
| 500 | $5.86913 | $2934.56500 |
| 1000 | $5.86743 | $5867.43000 |
| 3000 | $5.86573 | $17597.19000 |
| 5000 | $5.86396 | $29319.80000 |
